Aktualności

fot. Instytut Książki
16.11.2023

Wizyty w bibliotekach w ramach konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Drugiego dnia konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”, która odbyła się 13-14 listopada w Gdyni, uczestnicy wydarzenia brali udział w wizytach terenowych w wybranych bibliotekach regionu. Wydarzenie przeznaczone dla beneficjentów, wnioskodawców oraz potencjalnych wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek” zorganizował Instytut Książki. 

Pierwszego dnia konferencji odbyło się łącznie 8 spotkań merytorycznych w formie prezentacji i dyskusji. W ich ramach omawiane były przede wszystkim zagadnienia związane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne miały w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia. 

Drugiego dnia uczestnicy konferencji zostali podzieleni na trzy grupy, w których odbyli wizyty w bibliotekach. Pierwsza grupa miała okazję zobaczyć biblioteki w Bolszewie w gminie Wejherowo, w Redzie oraz Stację Kultura w Rumi. Druga grupa – cztery gdyńskie biblioteki: Bibliotekę z Pasją, Bibliotekę Mały Kack, Bibliotekę Chylonia i Bibliotekę Śródmieście. Trzecia grupa również została w Gdyni i obejrzała Bibliotekę Chylonia, Bibliotekę Pustki Cisowskie, Bibliotekę Witomino oraz Bibliotekę z Pasją.

Każda z wybranych przez nas bibliotek z Gdyni i okolic może stanowić inspirację do wprowadzania zmian w instytucjach, które ubiegają się o dofinansowanie w ramach „Infrastruktury bibliotek” albo dopiero będą się o nie ubiegać. Poniżej krótka charakterystyka każdego z obiektów:

Biblioteka w Bolszewie (gmina Wejherowo) – biblioteka objęta dofinansowaniem w ramach „Infrastruktury bibliotek 2011-2025” to nowoczesny budynek o powierzchni 1000 m2, który łączy w sobie funkcje czytelnicze, warsztatowe i społeczne z bogatą ofertą kulturalną.

Biblioteka w Redzie – dopiero powstający nowy budynek biblioteki, która otrzymała dofinansowanie w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”. Obiekt wyróżnia nowoczesna bryła i odpowiednio duża kubatura, która pozwoli na łączenie różnych funkcji, jakie pełni współczesna biblioteka. Powierzchnia oraz wszelkie udogodnienia związane z dostępnością pozwolą na poszerzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, a sam budynek znajduje się w strategicznym miejscu miasta. 

Stacja Kultura w Rumi – jedna z pierwszych w Polsce bibliotek wybudowanych na czynnym dworcu kolejowym. Wielokrotnie nagradzana za zastosowane rozwiązania architektoniczne: w tym tytułem „Najpiękniejszej biblioteki świata” przyznawanym przez przedstawicieli Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz i Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek. Biblioteka była dofinansowana w ramach „Infrastruktury bibliotek 2011-2015”, a w aktualnej edycji „Infrastruktury…” dofinansowano powstanie jej filii – Biblioteki Kaszubskiej. 

Biblioteka z Pasją – biblioteka dedykowana młodzieży, która zdecydowanie chce być czymś więcej niż wypożyczalnią książek. To przestrzeń do twórczego spędzania czasu, miejsce spotkań, które łączy edukację z hobby. Prowadzona przez bibliotekarzy, którzy wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonalone rozumieją młodzież i młodych ludzi, bo głównie do nich jest skierowana oferta biblioteki – w tym komiksy, mangi, teen drama, gry planszowe, fantastyka i książki w językach obcych.

Biblioteka Mały Kack – dwupoziomowa filia Biblioteki Gdynia, która znajduje się w budynku Przystani Sąsiedzkiej przy ul. Łowickiej 51, czynna od 6 grudnia 2022 roku. Powszechnie znana jako „biblioteka ze zjeżdżalnią”. Pierwsze piętro biblioteki zostało zaprojektowane z myślą o młodszych czytelniczkach i czytelnikach – w tej otwartej przestrzeni znalazły się fantazyjne regały, jaskinia gamingowa, zaułek do cichego czytania, przestrzeń warsztatowa, konsola Play Station 5 oraz gry planszowe. Tutaj również znajdują się ksiądełka – nowy rodzaj bibliotecznego zbioru, składający się z książeczki oraz zabawki, zachęcające dzieci i rodziców do wspólnego spędzania czasu przy lekturze. Drugie piętro dedykowane jest dorosłym i zawiera zbiory przeznaczone dla dojrzalszych czytelników i czytelniczek.

Biblioteka Chylonia – znajduje się na parterze budynku, w którym mieści się również Przystań Sąsiedzka. Filia działa od maja 2019 roku. Jest to modelowa biblioteka osiedlowa, jej oferta, to przede wszystkim zaspokajanie potrzeb czytelniczych okolicznych mieszkańców. W przestrzeni biblioteki znajduje się duża wypożyczalnia z miejscami do pracy indywidualnej i komputery dla czytelników, wydzielona przestrzeń na różnego rodzaju warsztaty oraz oddzielna przestrzeń dla dzieci. W filii można bezpłatnie wypożyczyć miejski rower cargo.

Biblioteka Śródmieście – otwarta w lutym 2019 roku w miejscu wcześniej działającego banku. W przestrzeni placówki znajduje się selfcheck, czyli urządzenie do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek. Na uwagę zasługuje też Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. Do dyspozycji czytelników Biblioteki Śródmieście jest pierwszy książkomat na Pomorzu, który zapewnia im dostęp do wypożyczeń i zwrotów książek po zakończeniu pracy biblioteki. 

Biblioteka Pustki Cisowskie – mała osiedlowa filia działająca w nowo wybudowanym lokalu od stycznia 2022 roku. Na 180 m2 powierzchni znajdują się wydzielone strefy: stanowiska do pracy z darmowym internetem, strefa relaksu dla dorosłych, kącik zabaw dla dzieci (z małym basenem z kulkami). Dla wygody czytelników, przy bibliotece stoi wrzutnia do oddawania książek po godzinach pracy filii. Biblioteka mieści się w Przystani Sąsiedzkiej. 

Biblioteka Witomino – biblioteka funkcjonująca od września 2023 roku w nowo wybudowanym, dedykowanym bibliotece budynku. Budynek biblioteki, podobnie jak i Dom Sąsiedzki, wyróżniają duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania z drewnianą, ażurową kurtyną. Oba są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. W obu budynkach są windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, dzięki czemu nie powstaje pogłos.

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.